समितियों

 

समिति

 

क्र.सं. समिति  माध्यमिक प्राथमिक
1.  School Inspection Committee    स्कूल निरीक्षण समिति

 श्री एम आर रावल,प्रिंसिपल   श्री  वाइस प्रिंसिपल

 श्री प्रेम सिंह एचएम

 

2.

Admission Committee

प्रवेश समिति 

I/C :

श्रीमती रजनी कर्दम  पीजीटी (CS)

सदस्य :

श्री दिलीप सिंह पीजीटी (CS)

श प्रेम सिंह H(HM)

Ms. भुवनेश कँवर (पी आर टी )

Class Teachers of Class:

 I(A)- श्रीमती कविता (PRT)

 I(B) सुश्री गीता जोशी i(PRT)

 I(C)श्रीमती कृष्णा वर्मा (PRT)

 

3 A.

Examination Committee (CBSE)

परीक्षा समिति(सीबीएसई)

 

 

Mr. Lalta Prasad ( I/C)

Members: 

 

Mrs. Rajni Kardam(PGT,CS) 

 

Dileep Singh Rajpurohit (PGT,Hist.)

Dinesh Prakash(TGT, Sci.)

 

 

 

3 B.

ExaminationCommittee 

 

(Home Examination)

 

 परीक्षा समिति(आतंरिक)

 

 

Mr. Surender Singh(I/C)

Sh. S.S. Rathore 

Sh. Kushal Singh 

Sh. Teja Ram

Mr. D.K. Bohra(I/C)

Ms. Bhuvnesh Kanwar

Mrs. Anita Sishodia

 

 

 

 4 

BHARAT SCOUT & GUIDE

भारत स्काउट और गाइड   

SCOUT- 

1.Sh. Kumbha Ram (I/C)       

2.Sh. Rambir Singh                     

3. Sh. Chetan Prakash               

4. Sh. Dinesh Gehlot               

 5. Sh. Ram Bharosi Meena       

6. Sh. Dharmendra Kumar

GUIDE-                                       

1. Smt. Namita Sharma,I/C         

2. Ms. Sunita Chudawat             

3. Smt. Kavita

CUB-                                 

1.Sh. Sita Ram Mourya, I/C

2. Sh. Dharmendra Kumar 

3. Sh. Jaswant Singh

BULBUL-                        1.Ms.SumanChoudhary,I/C 

2.Ms. Sarup Kanwar         

3. Ms. Sangeeta Saini

 

 5  Fee Varification & Maintain 

Ms.  Vishakha Bansal(IX to XII)

Mr. Santosh Singh Rathore(VI to VIII)

 

6

C.C.A. Committee

Sh. (I/C) 

Sh. DINESH GEHLOT

Smt. SUMAN TALWARA

Mrs. GEETA RANI(I/C)

Mrs. SARUP KANWAR

Mrs. KRISHNA VERMA

7

Time Table Committee

Sh. J. Yadav(I/C)

Ms. Vishakha Bansal

Sh. Kushal Singh Rawat

Mr. Prem Singh(I/C)

Mr.Peetha Ram             

Mr. Jaswant Singh

8.

Discipline

 

Committee

 

 

 

Mr. Anwar Khan(I/C)

Mr. AJIT SINGH MONGA,

Mr. JAIVINDRA YADAV

Mr. Surender Singh

Ms. Vishakha Bansal

Mrs.SUMAN TALWARA

Sh. PREM SINGH

Sh. DINESH KUMAR BOHRA

Ms. Vinita Adiwal

Ms. GEETA JOSHI

 

 

9.

Purchase Committee

Mr. AJIT SINGH MONGA, I/C

Mr. G.L.GURJAR

Mr. Prem Singh(HM)

Mr. Dharmendra Kumar, Parent Member, VMC

Mr. Dinesh Kumar Bohra, Tr Member, VMC

 

10.

Adolescence Education Programme Committee

 Sh. Om Prakash(I/C)

Smt. Pratibha Swankar

Ms. Suman Talwara

 

11. 

Disha Club

Sh. Kumbha Ram 

 

12.

Nature Club/ Eco Club

Sh. Om Prakash(I/C)

Ms. Namita Sharma

 

 

Mrs. Bhuvnesh Kanwar

13.

Furniture Committee

Sh. Chetan Prakash Suthar (I/C)

Sh. Ram Bharosi Meena

Sh. Kushal Singh Rawat 

 Sh. Dharmendra Kumar

14.

Vidyala Maintanace & Repair Committee

Mr. G. L. Gurjar(I/C)

Sh.A.S.Monga

Sh. Dilip Singh

Sh. Prem Singh

 

15.

Library

 Sh. N.S. Charan(I/C)               

Mr. Ajit Singh Monga               

Mr. Surender Singh                 

Mr. S. Ravindran                     

Sh. J. Yadav                             

Mr. Dileep Singh Rajpurohit

 Sh. Prem Singh I/C               All Class teachers from Class I to V

16.

School Magazine / News Letter

Sh. Sumit Ravindran(I/C)

Ms.Namita Sharma

Sh. Dinesh Gehlot

Smt. Anju Sharma

 Sh. Prem Singh(HM)

 

17.

Canteen Committee

Sh. J. Yadav

Ms. Vineeta Adiwal

Ms. Gita Rani

 

 18.

 First Aid & Medical Room

 Sh. Anwar Khan(I/C) 

Sh. Dinesh Prakash

Mrs. (Nurse)

Ms. Swaroop Kanwar

 

19. VVN Committee

Mr. Sumit Ravindran

Ms. Namita Sharma

Mr. Santosh Singh

 
20. News Letter (News Paper)  

Sh. Prem Singh HM, I/C

Sh. D.K. Bohra

Smt. Suman Choudhary

21 SANITATION (Cleanliness &     hygienic) committee

Sh. Sumit Ravindran(I/C)

Mr. Meena

Sh. Kumbha Ram

Smt. Namita Sharma 

Smt. Parul Meena

Mr. Jaswant Singh

 

Ms. Amita Shrimali

 

 22  GAMES & SPORTS

 Sh. Anwar Khan,I/C                 

Sh. Narender Parmar               

Smt. Parul Meena

 Sh. D.K. Bohra             

Mr. Dharmendra Kumar   

Ms. Vinita Adiwal

23. Excurtion Committee

Mr. AJIT SINGH MONGA,

Mr. Anwar Khan

 

Mr. D.K. Bohra

Mr. Dharmendra Kumar

24. Gardening & beautification committee 

Mr. Om Prakash(I/C)

 

 

 

Mr.Dinesh Prakash

 

 

 

Ms. Suman Talwara

 

 

 

Ms. Sunita Chudawat


25. Income Tax Calculation

Mr. Mahesh Goura(I/C)           

Mr. Ram Bharosi Meena               

Mr. Prem Singh                       

Mr. Rahul Mewara

 
26 CMP  

Mr. D.K. Bohra(I/C)

Ms. Gita Joshi

Ms. Suman

 27. NCC 

 Mr. Peetha Ram I/C                   

Mr. Prem Singh                           

Mr. Kumbha Ram                       

Mr. Dinesh Gehlot

Ms. B.S. Meena

Ms. Swaroop Kanwar 
 28. Quarter Allotment 

Mr. A. S. Monga, I/C                 

Mr. Rahul Mewara                     

Mr. Dinesh Gehlot                     

Mr. Chetan Prakash                   

Ms. Vineeta Adiwal                     

Mrs. Sangita Saini

 
29.

TC Uploading & Verification

 Ms. Rajni Kardam(I/C)       

Mr.Dilip Singh

 
 3. Condomination Committee 

 Sh. Lalta Prasad

Sh.  AJIT SINGH MONGA

Sh. G.L. Gurjar

 Sh. D. K. Bohra
37. Fee Concession

Sh. AJIT SINGH MONGA I/C

Sh. Surender Singh                   

Sh. Rambeer Singh

 Sh. Dharmender Kumar
38. KV Alumni

Sh. j. Yadav

Sh. G.L. Gurjar

Sh. Anwar Khan

Sh. D. K. Bohra
39 Hindi Rajbhasha Committee

Mr. Surender Singh(I/C)

Mr. Dinesh Gehlot

Ms. Pratibha Swarnkaar

Mr. Chetan Prakash Suthar

Mrs. Anju Sharma

Mrs. Rajni Kardam

Mr. Dilip Singh

Mr. Narpat Singh

Mr. Rahul mewara

Mr. Mohd Iqbal

 

 

40 A Maths Olympiad & NTSE Olympiad/ Green Olympiad 

Mr. J. Yadav I/C

Mr. S.S. Rathore

Mr. Kushal Singh Rawat

Mr. Mahesh Gaura

Mr. Peetha Ram
40.B  Science Exhibition

Mr.M.S.Monga(I/C)

Mr. Lalta Prasad

Mr. Om Prakash

Mr. Dinesh Prakash

Ms. Suman Talwara

Ms. Bhuvnesh Kanwar
40. C. Social Science Exhibition

Mr.(I/C)

Mr. Dileep Singh Rajpurohit 

Mr. Narender Parmar

Ms. Vishakha Bansal

Mr. Sumit Ravindran

Ms.Parul Meena

Ms. Pratibha Swarnkar

Ms. Namita Sharma